ISLA DE LA TOJA – skarby morza
- kasiawitosa
- 6 gru 2015
- 2 minut(y) czytania

Isla de la Toja, przez Galisyjczyków nazywana Illa da Toxa lub Illa de Louxo, to niewielka wyspa północnej Hiszpanii, należąca do prowincji Pontevedra. Jej nazwa pochodzi od słowa „a toxa” oznaczającego błotniste miejsce. Obecnie z miastem El Grove (O Grove) łączy ją XIX-wieczny most, jednak wcześniej, kiedy jeszcze była wykorzystywana przez mieszkańców El Grove do wypasu bydła i wykonywania obowiązków rolniczych, przedostawano się na nią łodziami. Legenda głosi, że jeden z mieszkańców O Grove miał osła, którego bardzo kochał, jednak osiołek poważnie się rozchorował. Właściciel zabrał go więc na wyspę i tam pozostawił na pastwę losu. Jakiś czas później właściciel wrócił na wyspę, jednak nie odnalazł tam zwłok ukochanego osiołka, za to nieco dalej zauważył żywe i zdrowe zwierzę brojące w cudownym błocie. Tak zgodnie z legendą odkryto właściwości lecznicze wyspy. Od XIX wieku, a więc od momentu odkrycia błot termalnych oraz leczniczych wód, od których wyspa wzięła jedną ze swoich nazw - Illa de Louxo, stała się ona własnością prywatną i zaczęto wykorzystywać jej właściwości termalne na wielką skalę budując uzdrowiska, a to z kolei przyczyniło się do wzrostu turystyki w tym regionie. Oprócz uzdrowisk, między innymi powstała tutaj fabryka mydeł i kosmetyków, wybudowano luksusowe hotele, dwudziestopięciohektarowe pole golfowe, centrum kongresowe, korty tenisowe, kasyna, baseny, osiedla mieszkaniowe oraz port. Centrum wyspy wciąż pokrywa gęsty dziewiczy las sosnowy. Jak łatwo zauważyć, Illa da Toxa oferuje wiele możliwości na spędzenie wolnego czasu. Niewątpliwie błota termalne i wody lecznicze są skarbami, które kryje w sobie wyspa i z których leczniczej mocy warto skorzystać, jednak na jej południowym krańcu znajduje się coś o wiele bardziej interesującego. To Ermita de San Sebastian, której powstanie datowane jest na XII wiek, a która poświęcona została świętemu Caralampio i Dziewicy Carmen – patronce marynarzy.


Budowla jak i otaczający ją teren to doskonałe połączenie przyrody, architektury i sztuki. Kościółek jest tak niezwykły i niepowtarzalny dlatego, że w całości został pokryty muszlami przegrzebków charakterystycznych dla tego regionu i stąd nazywa się go także Capilla de las Conchas.


Muszle są doskonałym izolatorem wilgoci morskiej i często pokrywano nimi domy znajdujące się w bliskiej odległości od morza. Ciekawostką jest, że w 1996 roku w tej kaplicy ożenił się Mariano Rajoy – obecny premier Hiszpanii. Wokół kaplicy rozciąga się uporządkowany park, a nieco dalej wzdłuż morza biegnie promenada, której białe barierki i masywne donice ozdobione kwiatami doskonale kontrastują z niebieskim kolorem wody.

Informacje praktyczne:
http://www.turismogrove.es/es/A_Toxa/
Comments